Ekskluzywny stół do jadalni, jakie drewno wybrać? Czym się kierować przy wyborze idealnego drewnianego stołu? Designerskie stoły z litego drewna — wybieramy idealny kształt stołu.

Luksusowe stoły drewniane — to meble na wiele lat użytkowania. Lite drewno, z którego wykonane są ekskluzywne meble do jadalni czy salonu, to naturalny, wyjątkowo trwały surowiec, ale również wymagający. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję odnośnie zakupu mebla, warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.

Luksusowe stoły drewniane jaki stół wybrać
Luksusowe stoły drewniane jaki stół wybrać

Czym się kierować przy wyborze idealnego drewnianego stołu?

  1. Określ styl mebla: klasyczny, nowoczesny, loftowy, eco, glamour, rustykalny itp.
  2. Przeznaczenie — stół drewniany jadalniany, ekskluzywny stół do salonu, a może awangardowy stół do designerskiej biblioteki? Postaw na funkcjonalność!
  3. Surowiec — najczęściej polecanym i wykorzystywanym w meblarstwie z racji swoich właściwości fizycznych i wizualnych jest dąb i jesion. Stoły z drewnianym blatem są najlepszym rozwiązaniem dla mebli z duża intensywnością użytkowania.
  4. Rozmiar — duży nierozkładany, mniejszy rozkładany, mały tzw. kawowy.
  5. Kształt — dobierz właściwą formę: stół okrągły, owalny, prostokątny, kwadratowy. Proste lub zaokrąglone rogi.
  6. Wykończenie — lakierowany, olejowany, fornirowany, lakierobejca, żywica, szklany blat.
  7. Podstawa — na jednej nodze, metalowa rama malowana proszkowo na czarno, rzeźbione — tłoczone nogi z litego drewna, połączenie drewna i metalu.
  8. Wysokość — z reguły nowoczesne stoły oraz ich klasyczne, stylowe wersje posiadają blaty na wysokości 75-80 cm. Optymalna, wygodna dla użytkownika przestrzeń pomiędzy blatem a krzesłem, u osób dorosłych, powinna wynosić 30 cm. Dla dzieci można przyjąć 15 cm.
  9. Wnętrze — dopasowanie kolorystyczne i pod względem formy do istniejącej lub planowanej aranżacji.

Ekskluzywny stół do jadalni, jaki rodzaj litego drewna wybrać?

Dębowe, funkcjonalne stoły dedykowane do jadalni mają do spełnienia kilka ważnych funkcji. Oprócz wytrzymałości na wodę, kolorowe, barwiące ciecze, gorące potrawy powinny być bezpieczne dla dzieci, ludzi i zwierząt. Nowoczesne stoły do jadalni z naturalnego drewna cechują się dużą wytrzymałością, funkcjonalnością i odpornością na codzienne użytkowanie. Nie bez znaczenia, z racji umiejscowienia w centralnym punkcie pomieszczenia, jest również atrakcyjny wygląd mebla.

Odpowiednim surowcem wysokiej jakości do produkcji stołów jest np. drewno dębowe lub jesionowe. Jego dekoracyjne słoje podkreślą charakter Twojej jadalni, tworząc ciepły, przytulny klimat. Z uwagi na wysoką częstotliwość użytkowania ważnym aspektem jest również odpowiednie zabezpieczenie powierzchni (lakier, olej, olejowosk). Stoły loftowe, w stylu prowansalskim, industrialnym czy rustykalnym często w celu uwypuklenia struktury drewna poddawane są tzw. szczotkowaniu. Uzyskana tą metodą powierzchnia jest chropowata, przypomina stare drewno i nadaje meblowi niepowtarzalny charakter.

Designerskie stoły z litego drewna — wybieramy idealny kształt stołu

Wybierając luksusowy stół drewniany, warto zastanowić się nad jego kształtem. Przy podejmowaniu decyzji należy kierować się wielkością powierzchni, jaką przeznaczyliśmy na mebel, ilością osób, które ma pomieścić oraz stylem (nowoczesne meble czy klasyka?). Stoły nierozkładane sprawdzą się w kuchni jako podręczny mebel czy miejsce do pracy. Ważne jest także, aby jak najlepiej dopasować mebel do charakteru pomieszczenia i jego kształtu.

Stoły okrągłe i owalne

Okrągły stół to duża oszczędność powierzchni. Zajmuje mało miejsca, można go ustawić w dowolnej konfiguracji. Dobrze prezentuje się również w rogach pomieszczeń, dlatego jest tak chętnie wybierany do niewielkich przestrzeni. Jest praktyczny i może stać się ozdobą każdego wnętrza. Z uwagi na brak ostrych krawędzi doskonale sprawdzi się przy małych dzieciach. Jeżeli planujesz okazjonalne imprezy domowe, warto przemyśleć zakup mniejszego stołu w wersji rozkładanej.

Stoły kwadratowe

Kwadratowy stół do jadalni lub salonu idealnie wkomponuje się w pomieszczenie o kształcie kwadratu, lub prostokąta. Przy codziennym, wygodnym dla domowników użytkowaniu swobodnie pomieści 4 osoby. Unikamy kwadratowych mebli w pokojach o zaokrąglonych ścianach.

Stoły prostokątne

Duży, prostokątny stół wykończony blatem z litego drewna, to najczęściej spotykany model wśród ekskluzywnych stołów drewnianych. Często są to rozkładane stoły na zamówienie, które można rozsuwać w celu zwiększenia powierzchni. Meble na wymiar możesz dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Unikamy formy prostokąta w niewielkich pomieszczeniach, ponieważ zajmuje zbyt dużo miejsca. W takim przypadku warto zastosować wysokiej jakości stoły z drewna okrągłe lub kwadratowe.

Podsumowanie: Luksusowe stoły drewniane, jaki stół wybrać?

Eleganckie meble drewniane — nowoczesne i klasyczne ekskluzywne stoły dębowe, to inwestycja obliczona na długie lata użytkowania. Luksusowy stół z drewna możesz wyeksponować w dowolnym pomieszczeniu, stosując się do opisanych wyżej zasad. Taki kuchenny, pokojowy czy jadalniany mebel zawsze będzie przykuwał uwagę gości z uwagi na swój niepowtarzalny wygląd.

Dowiedz się więcej o drewnie i meblach wykonanych z drewna!

Dlaczego stół z litego drewna to najlepszy wybór
Dlaczego stół z litego drewna to najlepszy wybór?
Mały stolik kawowy kwadratowy ELENIO • VratislaviaMeble
Klasa pierwsza czy rustyk czyli co to jest klasa drewna?
Jak dbać o meble
Jak dbać o meble z litego drewna?