W produkcji meblowej do określania stanu i wyglądu powierzchni drewna używamy klas. Najprościej rzecz ujmując mamy klasy od A do C w odniesieniu do obu stron deski czy blatu. Klasa A oznacza gładką, niemal bezsęczną strukturę, o regularnym usłojeniu i jednakowym kolorze. B i C to klasy tzw. rustykalne, czyli posiadające pewne cechy charakterystyczne na powierzchni jak sęki, delikatne ubytki oraz wyraźny rysunek nieregularnych słojów, w przypadku blatów niespójne kolorystycznie deski.

Co oznaczają symbole klas drewna A/A, A/B, B/C i C/C ?

A/A mówi, że mamy do czynienia z drewnem z obu stron bezsęcznym, o regularnym usłojeniu

A/B to drewno z jednej strony bezsęczne (A), a z drugiej umiarkowany rustyk (B).    

B/C to typowe deski rustykalne, przy czym strona o oznaczeniu C jest bardziej urozmaicona sękami, zaciekami i innymi ubytkami nadającymi ekspresywnego charakteru.

C/C – z obu stron drewno mocno charakterystyczne ze wszelkimi niedoskonałościami, w tym także przebarwieniami i zaprawkami.

Tendencja zainteresowania klasami rustykalnymi przyszła do nas z Europy i Stanów Zjednoczonych, gdzie moda na meble rustykalne zagościła już na dobre, czerpiąc z inspiracje z historycznych regionów, ówczesnego wyglądu wnętrz. Należy także wspomnieć o trendzie loftowym, gdzie surowy mur i metal  przeważnie „romansuje” z ciepłym, charakterystycznym drewnem klasy rustykalnej. 

Wydawać by się mogło, że drewno bezsęczne jest najbardziej pożądane. I tak do niedawna było, jednak teraz jako materiał na meble zyskuje klasa rustykalna, bowiem to jej właściwości nadają meblom tzw. sznytu, oryginalności i niepowtarzalności – na przykład stoły z blatem bezsęcznym są bardzo podobne do siebie, ale już blat rustykalny nie powtórzy się nigdy – nie da powielić się swoistej historii drzewa wypisanego tak wyraźnie na powierzchni drewna rustykalnego.

Nie da się nie zauważyć, że tendencja zainteresowania klasami rustykalnymi przyszła do nas z Europy i Stanów Zjednoczonych, gdzie moda na meble rustykalne zagościła już na dobre, czerpiąc z inspiracje z historycznych regionów, ówczesnego wyglądu wnętrz. Należy także wspomnieć o trendzie loftowym, gdzie surowy mur i metal  przeważnie „romansuje” z ciepłym, charakterystycznym drewnem klasy rustykalnej. 

Jako że czasem różnice w klasach trudno przyporządkować  w naszych kolekcjach postanowiliśmy uprościć nomenklaturę i dlatego posługujemy się nazwami: klasa pierwsza, czyli drewno bezsęczne i klasa rustyk. 

Drewno Klasa pierwsza - A

Stolik kawowy dębowy kwadratowy VALCUM • VratislaviaMeble

Blat stolika kawowego wykonany z dębu w klasie pierwszej

Drewno Klasa rustyk - B

Dębowy stół do jadalni VALCUM • VratislaviaMeble

Blat stołu rozkładanego wykonany z dębu w klasie rustyk