Stół z drewna — Jak dobrać rozmiar stołu? Drewniany stół do jadalni a ilość osób. Idealny wymiar stołu — jak dobrać szerokość, długość i wysokość? Optymalny rozmiar stołów do jadalni. Komfort przy drewnianym stole — jak usadzić gości?
Jak dobrać wielkość drewnianego stołu do jadalni?
Duży stół z litego drewna dla całej rodzinny to marzenie niejednej osoby. Nie każdy jednak chociażby z uwagi na metraż pomieszczenia może sobie pozwolić na ten duży, piękny mebel. Ograniczeniem, którego z reguły nie da się przeskoczyć, są ściany no, chyba że wolisz wyburzyć niż zadowolić się mniejszym stołem?
Wymiary oraz kształty stołów są bardzo zróżnicowane. Aby wybrać rozmiar stołu, który idealnie wkomponuje się we wnętrze i nie przytłoczy swoimi gabarytami, warto wziąć pod uwagę kilka parametrów takich jak długość, szerokość stołu, kształt: prostokątny, kwadratowy, okrągły, owalny. Poziom siedziska krzeseł również wymaga dodatkowej uwagi, ponieważ zbyt niskie lub za wysokie krzesła będą powodowały dyskomfort osoby siedzącej. Zadbaj również o głębokość siedziska. Płytkie będą niewygodne, głębokie utrudnią poprawną postawę podczas jedzenia.
Nie bez znaczenia jest również wysokość stołu. Aby odpowiednio zaplanować rozmiar, musimy również wiedzieć ile cm przeznaczyć na przestrzeń dla jednej osoby. Wybór odpowiedniego mebla z drewna do jadalni zależy od ilości domowników i częstotliwości imprez.
Na nakrycie dla jednej osoby potrzebujemy w wersji minimum – 60 cm długości i 40 cm głębokości. Nie jest to opcja komfortowa. Większy komfort zapewni – 76-78 cm dł. i 45 cm gł.
Jeżeli stosunkowo rzadko zapraszasz gości, odpowiednią wersją będzie stół rozkładany. Na co dzień warto korzystać z mebli mniejszych gabarytów.
Jak dobrać stół z litego drewna do jadalni?
Wybór stołu pod względem kształtu oraz ilości gości zależy od tego, ile osób chcemy przy nim usadzić, jaką powierzchnią dysponujemy oraz jaki jest kształt (kwadrat, prostokąt) jadalni.
Podstawowe zasady, jakimi warto kierować się przy wyborze idealnego stołu:
- Dobierz kształt mebla do kształtu pomieszczenia.
- Przemyśl ilość osób przy stole, tak aby każdy mógł swobodnie zjeść posiłek.
- Odległość mebla od ścian lub innych przeszkód — minimalna przestrzeń do krawędzi stołu to 55 cm, zalecana 75 cm.
- Zachowaj komfortową przestrzeń wspólną dla gości siedzących naprzeciwko siebie — około 25-30 cm.
- Wysokość 75 – 80 cm.
- Ciąg komunikacyjny — nie zapomnij o swobodzie przemieszczania się!
- Wersja bazowa — jednolita bryła blatu, a może stół z możliwością rozłożenia?
- Uwzględnij szerokość, wysokość i głębokość krzeseł dla lepszego komfortu.
- Zapewnij miejsce na półmiski z potrawami, serwetki, sztućce, dekorację, napoje — większa część wspólna (środek stołu) to więcej możliwości!
- Zwróć uwagę na wykończenie i sposób rozłożenia nóg stołowych. Niektóre drewniane meble oferują możliwość umieszczenia dodatkowych osób na szczytach. Inne z kolei blokują ustawienie krzeseł przy krańcowych bokach stołu.
Stół z drewna — Jak dobrać rozmiar stołu do ilości osób?
Opcja na 2-4 gości - Jak dobrać rozmiar stołu?
Blat o szerokości 80 cm (średnica) to idealna wielkość stołu okrągłego dla 2 osób, dla 4 w wersji komfortowej to 120 cm.
Stół kwadratowy dla 4 osób to 90 – 100 cm blatu. Dwie osoby siedzące naprzeciw siebie potrzebują 80 – 90 cm.
Wybierając stół prostokątny na 4 osoby siedzące, długość powinna wynosić 140 cm, a szerokość 90 cm. W przypadku stołu 2-osobowego dłuższy bok blatu wyniesie 90 cm, krótszy 60 cm.
Idealny wymiar stołu — jak dobrać szerokość, długość i wysokość?
Opcja na 2-4 gości - Jak dobrać rozmiar stołu?
Poniżej znajdziesz przykładowe wymiary drewnianych stołów na 4 osoby, 6 osób, 8 osób, 10 osób, 12 osób w wersji komfort.
Stół prostokątny na:
- 4 osoby: 90 cm × 140 cm,
- 6 osób: 90 cm × 160 cm,
- 8 osób: 100 cm x 180 cm,
- 10 osób: 100 cm x 240 cm,
- 12 osób: 100 cm x 300 cm.
Stół okrągły na:
- 4 osoby: średnica 100 – 120 cm,
- 6 osób: średnica 140 – 150 cm,
- 8 osób: średnica 180 cm,
- 10 osób: średnica 200 – 220 cm,
- 12 osób: średnica 220 -240 cm.
Stół kwadratowy na:
- 4 osoby: 100 cm,
- 6 osób: 120 – 140 cm,
- 8 osób: 140 cm,
- 10 osób: 170 – 180 cm,
- 12 osób: 180 -200 cm.
Wysokość stołów:
- 75 – 80 cm w zależności od wzrostu domowników.
Komfort przy drewnianym stole — jak usadzić gości?
Jeżeli masz taką możliwość, a konstrukcja nóg nie blokuje takiego rozwiązania, pamiętaj, że na szczytach też może ktoś siedzieć. Dzięki takiemu rozwiązaniu liczba gości, jaką będziesz w stanie zmieścić zwiększy się.
Miejsca na potrawy, świeczki, kwiaty i dekoracje nie mogą odbierać komfortu biesiadowania. Pamiętaj o tym, planując swoją uroczystość. Skrępowani goście nie będą czuli się swobodnie, a w takich okolicznościach o wypadek (przewrócenie, rozlanie, rozbicie) nietrudno.
Optymalny rozmiar stołów
Częstotliwość spotkań ma duży wpływ na wybór odpowiedniego stołu. Jeżeli jesteś osobą często urządzającą imprezy towarzyskie, a wielkość pomieszczenia jest odpowiednia, wybierz stałą długość stołu odpowiadającą najczęstszej liczbie gości. Do sporadycznych spotkań przy okazji rodzinnych uroczystości oraz świąt warto wybrać stół rozkładany.
Duży stół do jadalni to marzenie wielu rodzin, niestety w warunkach niewielkiego mieszkania najlepszą opcją będzie zakup kilku mniejszych stolików o takiej samej wysokości. Biorąc pod uwagę funkcjonalność i użyteczność mniejszych mebli niewątpliwie rozsądniejszym rozwiązaniem okaże się tymczasowe połączenie stoliczków na czas trwania imprezy.
Ciąg komunikacyjny przy stołach
Ciąg komunikacyjny przy okrągłym, owalnym, kwadratowym lub prostokątnym stole małej jadalni czy dużego salonu musi być zachowany. Osoby siedzące obok siebie powinny mieć możliwość nieskrępowanego poruszania się wokół centrum biesiadowania. Minimalny wymiar to 80 cm, tyle potrzebuje jedna osoba, aby mogła usiąść na swoim miejscu. Odpowiedni wymiar zapewniający komfort Twoim zaproszonym gościom to 120 cm.
Jak usadzić gości?
W przypadku wizyty gości, którzy się jeszcze nie znają, połącz osoby o podobnych usposobieniach, zainteresowaniach, będzie łatwiej przełamać pierwsze lody! Małżeństw z reguły nie rozsadzamy, chyba że jest to wyjątkowo kłótliwa para. Pomocne będą imienne karteczki dla każdego z uczestników. W zależności od tego ile osób chcemy usadzić, warto wcześniej zaplanować optymalny układ zastawy stołowej oraz dekoracji. Często okazuje się podczas przyjęcia, że na przykład waza z zupą się nie zmieści lub brakuje miejsca na pojemnik z pieczywem. Jeżeli jesteś posiadaczem dwóch mniejszych stolików, aby uzyskać odpowiedni wymiar stołu na swoje przyjęcie, połącz obydwa meble w jedną całość.