Dlaczego stół z litego drewna to najlepszy wybór
Dlaczego stół z litego drewna to najlepszy wybór?

Czy warto kupić stół z litego drewna? Zalety drewnianych stołów. Drewniane stoły – dlaczego stół z litego drewna to najlepszy wybór dla Twojego domu?

Stół drewniany jest niewątpliwie jednym z najczęściej poszukiwanych przez klientów mebli. Niegdyś był oczywistym przedmiotem w domu każdej rodziny. Stoły z litego drewna gościły praktycznie w każdym domostwie. Ten uniwersalny mebel z uwagi na swoją wielofunkcyjność spełniał i nadal spełnia wiele społecznych, integracyjnych i praktycznych funkcji. Jego zadaniem było łączenie całej rodziny nie tylko przy okazji wspólnych posiłków, uroczystości czy świąt, ale również podczas codziennych spotkań domowników przy kawie czy herbacie. Stoły z litego drewna to multifunkcyjne, praktyczne meble, które warto mieć w swoim domu czy mieszkaniu!

Stół towarzyszy nam podczas wspólnego przyrządzania potraw, odrabiania lekcji z dziećmi, zabaw, zajęć manualnych i twórczych poszukiwań. Wygodny i uniwersalny świetnie nadaje się do pracy. Drewniany, długowieczny stół był i jest niemym świadkiem wszystkich ważnych wydarzeń z życia wielu pokoleń.

Eleganckie stoły z litego drewna dzisiaj, to dobro niemal luksusowe, ponieważ ich cena jest znacznie wyższa od powszechnie produkowanych i dostępnych w każdym sklepie meblowym – stołów z płyty wiórowej, MDF czy innych materiałów drewnopodobnych.

Powrót do naturalnych materiałów panujący w trendach wnętrzarskich sprawił, że coraz więcej klientów pyta i szuka odpowiedniego, drewnianego  stołu do salonu czy jadalni. Przy wyborze rodzaju mebla warto wziąć pod uwagę kilka aspektów przemawiających na korzyść drewna.

Dlaczego stół z litego drewna to najlepszy wybór?

  • Sztuka przetrwaniadrewniany stół będzie Ci służył z pewnością przez wiele długich lat w niezmienionej, doskonałej formie.
  • Trwały jak dąb – ciężki, solidny, stabilny i wytrzymały. Dębowe lub wykonane z innego gatunku drewna stoły, zniosą naprawdę wiele. To długodystansowcy wśród mebli domowych. Na stołach z drewna, w przeciwieństwie do stołów wykonanych z materiałów drewnopodobnych, możesz wychować nawet kilka pokoleń.
  • Świadek rodzinnych wydarzeń – uszkodzenia związane z intensywnym użytkowaniem będziesz mógł łatwo sam usunąć. Samodzielnie możesz także odświeżyć swój mebel. Jeżeli lubisz historie zapisane w drewnie, to taki stół z litego drewna będzie skarbnicą wspomnień o jego użytkownikach. Niedoskonałości, rysy, drobne uszkodzenia powstające latami na skutek niegroźnych, często zabawnych wypadków, będą żywym wspomnieniem o minionych uroczystościach i ludziach czy zwierzętach bliskich Twojemu sercu.
  • Stół z charakterem – unikatowy mebel, im starszy, tym lepszy. Drewniane stoły jak wino i mają to do siebie, że z upływem czasu nabierają charakteru. Styl i elegancja blatów z litego drewna, to ponadczasowa wartość, która nie przemija.
  • Skomponuj swój drewniany, idealny stół! Wiele możliwości daje stabilna, drewniana konstrukcja, a jeszcze więcej stylizacja takiego mebla z litego drewna. W zależności od klimatu panującego w pomieszczeniu możesz stworzyć od podstaw lub dostosować do istniejącej aranżacji, swój wymarzony, unikatowy mebel. Dzisiaj drewno łączymy z wieloma innymi materiałami takimi jak np. szkło, metal (stalowy stelaż, nogi stołu w stylu loft), żywica epoksydowa (niezwykle dekoracyjny, kolorowy lub bezbarwny łącznik, wypełniacz — stosowany przede wszystkim na blatach stołu). Osobiście polecam eksperymentowanie i łączenie litego drewna z innymi materiałami. Nieoczywisty efekt wizualny, ze względu na fakt użycia nie tylko drewnianych elementów, tworzy niepowtarzalność takiego mebla i nadaje wnętrzu specyficzny, unikatowy charakter.

  • Oryginał nie do podrobienia. W drewnie nie ma podróbek. Jeżeli szukasz oryginalności, to musisz wiedzieć, że lite drewno Twojego stołu nie da się skopiować i powielić. Niepowtarzalność usłojenia drewna, jego indywidualne, charakterystyczne cechy takie jak np. sęki gwarantują 100% pewności, iż jesteś właścicielem jedynego takiego mebla na świecie.
  • Prace ręczne. Niezwykłość eleganckich stołów z litego drewna polega na tym, że wymagają odpowiedniego traktowania. Lite drewno w uwagi na swoją strukturę jest materiałem bardzo wdzięcznym w obróbce, ale ze względu na swoje naturalne niedoskonałości wymaga szczególnej uwagi i ręcznej obróbki.
  • Uniwersalność. Niezaprzeczalnym atutem drewnianych mebli jest ich ponadczasowość. Lite drewno idealnie wkomponujesz w styl i klimat Twojego i praktycznie każdego wnętrza. Z uwagi na swoją unikatowość może stać się prawdziwą „perełką” salonu lub elementem istniejącej zabudowy.  W przeciwieństwie do materiałów drewnopodobnych, drewnopochodnych, lite drewno we wnętrzu emituje przyjemne dla ciała i duszy naturalne ciepło. Kiedy usłyszysz o klimatycznym domu czy wnętrzu, wiedz, że zapewne mieszka w nim drewno.
  • Dobry klimat w Twoim domu. Naturalny surowiec taki jak drewno, ma właściwości higroskopijne. Drewniane meble pomagają regulować poziom wilgotności w pomieszczeniu.
  • Natura w czterech ścianach. Opcja dla miłośników naturalnych, ekologicznych materiałów i preparatów. Wykończenie blatu na przykład trwałym woskiem olejnym (komponenty produktu do drewna nie zawierają sztucznych substancji chemicznych) zabezpieczy żywność, zwierzęta i dzieci przed kontaktowym zatruciem. Taki rodzaj wykończenia powierzchni jest całkowicie bezpieczny dla organizmów żywych, a do tego posiada silne właściwości antystatyczne, co z pewnością ucieszy każdego alergika wrażliwego na kurz.
  • Łącz style, skomponuj własny, niepowtarzalny klimat. Tworząc lub szukając odpowiedniego stołu z litego drewna do własnego wnętrza, ogranicza Cię jedynie wyobraźnia. Możliwości jest naprawdę wiele. Współczesne stoły z litego drewna z łatwością dopasujesz do aranżacji w stylu: klasycznym, skandynawskim, loftowym, industrialnym hampton, glamour, vintage, art deco czy minimalistycznym. Baw się stylami i łącz przedmioty z różnych okresów. Niegdyś stoły z drewna miały jedynie klasyczną linię, dzisiaj w stolarniach panuje pełna radości dowolność. Warto skorzystać z tak różnorodnej oferty i wybrać coś niepowtarzalnego dla siebie.

Podsumowanie:

Kończąc artykuł, powrócę do najważniejszych i moim zdaniem najistotniejszych właściwości, jakie oferuje drewniany stół.

Ponadczasowy design, chociaż zależny od aktualnie panującej mody. Jednorodny lub połączony z innymi elementami szkła, metalu czy żywicy. Stół rozkładany lub nierozkładany, uniwersalny i praktycznie bezobsługowy, to bezsprzecznie godny uwagi mebel, którego wybór warto rozważyć.

Pięknie się starzeje, im starszy, tym ładniejszy. Mało wymagający – samodzielne odświeżenie czy naprawa w zasięgu każdego użytkownika. Twardy, stabilny, solidny, długowieczny, dba o wilgotność i zbiera mniej kurzu w porównaniu od mebli wykonanych z drewnopochodnych materiałów.

Nie zmienia się, zawsze wygląda świeżo i tworzy przytulną, domową atmosferę. Wyjątkowy oryginał, unikat którego jesteś jedynym właścicielem. Stół z litego drewna jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt, naturalny, ekologiczny, a do tego możesz na nim zapisać historię swojej rodziny.

Drewniane stoły, co jest oczywiste, kosztują więcej niż meble drewnopodobne z fabrycznej taśmy. Stół z litego drewna może przetrwać w doskonałej kondycji i ciągłym użytkowaniu dziesiątki, a nawet setki lat, jego drewnopochodny odpowiednik co najwyżej kilka. Jeżeli lubisz dobre inwestycje, na których nie stracisz, a jedynie możesz zyskać, to stoły z drewna są tego doskonałym przykładem. Mebel z litego drewna, podobnie jak antyk, z czasem nie traci na wartości, a wręcz przeciwnie. Śledząc obecne trendy najchętniej poszukiwanym towarem, a co za tym idzie często najdroższym, są drewniane meble czy stoły z tzw. historią, czyli widocznymi śladami użytkowania.

Dowiedz się więcej o drewnie i meblach wykonanych z drewna!
Mały stolik kawowy kwadratowy ELENIO • VratislaviaMeble
Klasa pierwsza czy rustyk czyli co to jest klasa drewna?
Luksusowe stoły drewniane jaki stół wybrać
Luksusowe stoły drewniane jaki stół wybrać
Meble drewniane czy z płyty wiórowej – co wybrać?
Meble drewniane czy z płyty wiórowej – co wybrać?