Meble drewniane czy z płyty wiórowej – co wybrać?

Zakup mebli do domu czy mieszkania – meble z płyty wiórowej czy lite drewno – wady i zalety

Kupno mebli wymaga zastanowienia się nad wieloma kwestiami, dlatego bywa stresujące. Trzeba m.in. przemyśleć design produktów, znaleźć dobry sklep i określić budżet. Kluczowa jest też odpowiedź na pytanie, co lepsze: meble drewniane czy z płyt będących tańszym odpowiednikiem drewna? Tutaj ją znajdziesz. Podpowiemy Ci, czy opłaca się inwestować w meble z litego drewna.

Dlaczego warto kupić meble z litego drewna?

Meble drewniane zachwycają wyglądem i co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Wyglądają stylowo i elegancko, a jednocześnie na długie lata zachowują swoją trwałość. To właśnie odporność na uszkodzenia i niepoddawanie się upływowi czasu stanowi ich ogromną zaletę. Inwestując w meble z litego drewna, masz pewność, że nawet po wielu latach będą wyglądały dobrze. Po pierwsze, jeśli nawet coś się z nimi stanie, pojawią się drobne zarysowania czy odpryski, łatwo się ich pozbędziesz. Renowacja mebli drewnianych nie jest bardzo trudna, a przynosi spektakularne efekty. Meble z płyt pilśniowych jak MDF czy HDF czy innych materiałów drewnopodobnych latach eksploatacji raczej nadają się do wymiany niż do odnowienia. Po drugie meble drewniane mają ponadczasowy design. Prezentują się dobrze we wnętrzach niezależnie od aktualnie panującej mody. Większość mebli z litego drewna ma prostą formę, dlatego też pasują niemal wszędzie. Za zakupem takich produktów przemawia też to, że są zrobione z naturalnego surowca pochodzącego z odnawialnych źródeł. Drewniane meble nie są zagrożeniem dla zdrowia, bo nie zawierają toksycznych substancji. Surowiec ten nie powoduje alergii. Tu można by podjąć wątek o szkodliwych substancjach dla naszego zdrowia zawarta w płytach MDF jak choćby formaldehyd, ale jest to na tyle rozległy wątek, że wrócimy do niego w przyszłości w osobnym artykule. Pojawiają się też głosy sugerujące, że drewno jako naturalny materiał, dobrze wpływa na samopoczucie. Jest elementem łączącym człowieka z naturą i sprzyjającym relaksacji Poza trwałością, ponadczasowym wzornictwem i naturalnym pochodzeniem, meble z drewna mają też inną zaletę. Ich atutem jest to, że każdy produkt ma unikalny charakter. Nie ma dwóch takich samych łóżek czy stolików, nawet jeśli na pierwszy rzut oka się tak wydaje. Drewno różni się między sobą wybarwieniem i usłojeniem.

Czy meble z płyty wiórowej i innych zamienników drewna to dobry pomysł?

Rynek meblowy już chwilę temu opanowały produkty zrobione z różnego rodzaju zamienników drewna. Największą popularnością cieszą się meble z płyt wiórowych laminowanych czy MDF. Popularność zyskują także płyty komórkowe, kryjące pod cienką warstwą płyty karton w formie plastrów miodu i… powietrze. Wiele osób z chęcią się na nie decyduje przede wszystkim dlatego, że ich cena jest stosunkowo niska. Meble z płyt łatwo się formuje. Można bez większego trudu nadać im pożądany kształt, co w przypadku mebli z litego drewna stanowi spore wyzwanie. Dodatkowo komody, szafy czy łóżka z płyt nie mają przebarwień, pęknięć czy sęków. Każdy produkt z danej serii wygląda tak samo. Dla jednych to zaleta, dla innych minus. Meble z płyt, owszem, mają dość dużo zalet, ale nie brakuje im też wad. Jedną z największych jest słaba trwałość. Prawdopodobnie urządzając dom czy mieszkanie, stawiasz nie tylko na przystępne cenowo, ale też wytrzymałe rozwiązania. Meble z płyt nie wytrzymują próby czasu. Po kilku latach zwykle nadają się do wyrzucenia, a na pewno nie wyglądają tak dobrze, jak w momencie zakupu. W związku z tym zakup mebli z płyt to w gruncie rzeczy rozwiązanie krótkoterminowe. Decydując się na nie, musisz liczyć się z tym, że stosunkowo szybko trzeba będzie myśleć o ich zmianie. Jest to mało opłacalne zarówno w kontekście finansowym, jak i czasowym i ekologicznym. W ostatnim czasie widać, że coraz więcej osób wybiera droższe, ale trwalsze produkty, co ma związek m.in. ze zmianami, jakie zachodzą w środowisku i świadomości konsumentów. Meble z litego drewna dobrze wpisują się w ideę slow life i less waste.

Płyta czy lite drewno? Podsumowanie

Jeśli chodzi o wytrzymałość mebli z litego drewna to ich przewaga nad tymi zrobionymi z płyt wiórowych czy podobnego materiału jest wyraźna. Wobec tego pozostaje Ci odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wolisz tańsze, mniej trwałe rozwiązania, czy jednak zależy Ci na ponadczasowym charakterze i wytrzymałości. Zastanawiając się nad tym, czy wybrać meble drewniane, czy z płyty, musisz pamiętać o swoich potrzebach i możliwościach finansowych. Jeśli chcesz urządzić mieszkanie na lata i nie inwestować co chwilę w jego odświeżanie, wybór mebli z drewna to dobre wyjście. Jeśli ponad ten aspekt stawiasz niską cenę, wybór mebli z płyty wydaje się oczywisty. Pamiętaj jednak, że niska cena bywa złudna. Meble z drewna wytrzymają wiele lat a poza tym świetnie poddają się renowacji, podczas gdy te zrobione z płyty szybko tracą ładny wygląd, ich odświeżanie jest utrudnione, a w zasadzie często niemożliwe.