Jak dbać o meble

Dom jest nie tylko miejscem użytkowym, ale przede wszystkim azylem. Warto zadbać o niepowtarzalny klimat tam, gdzie powinniśmy się czuć przede wszystkim dobrze i bezpiecznie. Ułatwieniu regeneracji po ciężkim dniu w pracy sprzyja ciepłe wnętrze, które z łatwością możesz osiągnąć przy pomocy mebli z litego drewna o które trzeba tylko odpowiednio zadbać.

 

Meble drewnine – co warto o nich wiedzieć?
Przed zakupem mebli drewnianych do salonu lub sypialni warto się upewnić, że producent stworzył je w całości właśnie z tego materiału. Często wybieramy tanie produkty wykonane z płyty wiórowej czy MDF, które jedynie są pokryte cienką warstwą drewna, bo wydaje nam się, że będzie łatwiej o nie zadbać, a w razie czego – taniej wymienić. Prawda jest taka, że meble z drewna charakteryzują się niesamowitą trwałością i przetrwają niejeden remont. Zdecydowanym liderem długowieczności są meble dębowe – nic dziwnego, że od lat są jednym z najpopularniejszych dostępnych na rynku wariantów.

Czy drewniane meble lubią nowoczesność?
Myśląc o dębowym stole do jadalnisosnowym regale w gabinecie lub pięknej komodzie w sypialni  przed oczami stają nam ciepłe, rustykalne wnętrza. To świetne rozwiązanie, jeśli jesteś miłośnikiem polnych kwiatów i życia w zgodzie z przyrodą. Ale co zrobić, jeśli wymarzyliśmy sobie eleganckie, ekskluzywne wnętrze? Meble z litego drewna są bardzo uniwersalne i wbrew ogólnemu przekonaniu, mogą być nowoczesne, zwłaszcza w połączeniu z dodatkami szklanymi, z kamienia czy ekoskóry.

Tajemnica długowieczności mebli z litego drewna
Jeśli odpowiednio zadbasz o swoje meble, będą ci się odpłacać pięknym wyglądem przez wiele lat. A ich pielęgnacja jest wyjątkowo prosta. W przeciwieństwie do produktów wykonanych z materiału drewnopodobnego, są odporne na wszelkie uszkodzenia i stanowią inwestycję, z której przy odpowiednim użytkowaniu skorzystają jeszcze twoje dzieci, a nawet wnuki.

Zapobiegaj zamiast naprawiać!
Jeśli nie chcesz się martwić odnawianiem mebli, skup się na profilaktyce. Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzeń drewna są pierścienie wodne. Komu nigdy nie spędzały snu z powiek uparcie powstające na powierzchni mebla ślady, po stojącym tam wcześniej kubku? Na szczęście jest to coś, czemu najłatwiej jest zapobiec. Wystarczy, że użyjesz podkładki, a wilgoć zatrzyma się na niej. Lite drewno, chociaż zabezpieczone lakierem lub specjalnym olejowoskiem, nie lubi wody – mokre plamy należy niezwłocznie wycierać. 

Podobnie jest ze zbyt wysoką temperaturą. Ustawienie na stole gorącego garnka lub płyty grzewczej może skutkować tym, że będzie wyglądał na zużyty i matowy. Idealnym rozwiązaniem na uniknięcie tego będzie zakup podstawki z miękkiego filcu lub korka, czy też obrusu, który również doda wnętrzu niepowtarzalnego wyglądu.

Regularne sprzątanie kluczem do sukcesu
Nie oznacza to, że musisz pozbywać się kurzu z mebli codziennie, ale częste odkurzanie ochroni drewno przed rysami. Jedna będzie niezauważalna, ale tysiące małych uszkodzeń nadadzą meblom niechlujnego, zużytego wyglądu. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego narzędzia, które zamiast sabotować nasze starania, pomoże w walce z nieprzyjacielem. Wybierz ściereczkę z mikrofibry, która wychwyci i zatrzyma kurz, w przeciwieństwie do miotełki do kurzu, która jedynie go rozprowadzi.

Kurz nie jest jedynym wrogiem drewnianych mebli. Odciski palców, których nie da się przecież uniknąć, zawierają oleje i wilgoć, które uszkadzają drewniane powierzchnie. Jak się ich bezpiecznie pozbyć? Unikaj uniwersalnych środków czyszczących. Zawarte w nich chemikalia mogą narobić więcej szkody niż pożytku. Kiedy nie radzi sobie już ściereczka z mikrofibry, sięgnij po wodę i mydło lub płyn do mycia naczyń, a następnie dokładnie wysusz powierzchnię mebla.

Tego musisz unikać!

  1. Chemikalia – produkty na bazie amoniaku i zawierające silikony mogą trwale uszkodzić wykończenie twoich mebli.
  2. Światło słoneczne – żeby uniknąć rozjaśnienia drewna, nie stawiaj mebli na tarasie, a światło zapalaj tylko, kiedy ktoś jest w pomieszczeniu.
  3. Wysoka temperatura – drewniane meble postaw tam, gdzie nie dosięgnie ich ciepło kominka lub kaloryfera.
  4. Atrament – plamy z atramentu są trudne do usunięcia. Jednak jeśli dojdzie do zabrudzenia, wymieszaj sodę oczyszczoną z wodą, a następnie wylej mieszankę na plamę. Wytrzyj to później wilgotną szmatką.
  5. Guma do żucia – guma przyklejona do krzesła czy stołu jest największym koszmarem każdego, kto chce zadbać o swoje meble. W razie takiej sytuacji zeskrob tyle gumy, ile możesz, a resztę zamroź i zetrzyj płaskim narzędziem.