Coraz więcej osób decyduje się na meble z litego drewna i nie ma w tym nic zaskakującego. Kojarzą się one przede wszystkim z wyjątkową wytrzymałością i elegancją. Tego typu produkty wprowadzają do wnętrza niepowtarzalny klimat, ponadto można bez trudu dopasować je do dowolnego wystroju. Co trzeba wiedzieć o meblach wykonanych z litego drewna? W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na ich temat.

 

Czym jest lite drewno?

Pod pojęciem lite drewno kryje się w pełni naturalny surowiec, pozyskiwany ze ściętych drzew. Jest on bardzo dobrej jakości, w odpowiedni sposób sezonowany i poddawany obróbce przy użyciu właściwych metod. Pozyskiwane na meble lite drewno ma różnorodną strukturę, twardość i kolor, co jest uzależnione od gatunku. Ponieważ jest ono naturalne, wykazuje dobre właściwości higroskopijne, a więc pomaga w regulacji poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Meble z litego drewna często poleca się alergikom. Renomowani producenci dbają o bardzo dobrą jakość w każdym aspekcie i o wszystkie szczegóły, takie jak unikanie klejów i innych środków ze szkodliwymi substancjami w składzie. Najczęściej zastępują je preparatami ekologicznymi.

Pamiętaj, że to, co jest obecnie określane jako meble drewniane, nie zawsze równa się meblom z litego drewna. Mianem produktów z naturalnego surowca określa się wyłącznie te meble, które są w całości lub niemal w całości z niego wykonane. Dopuszczalne jest wykorzystanie jedynie dwóch elementów zrobionych z innego materiału, czyli sklejki: tylnej ściany oraz dna szuflad.

Najważniejsze zalety mebli z litego drewna

Jednym z najistotniejszych atutów mebli z litego drewna jest bez wątpienia trwałość. Nierzadko są one przekazywane z pokolenia na pokolenie, co potwierdza ich solidność. Takie produkty są inwestycją na lata. Nawet jeśli na powierzchni drewna pojawią się drobne zarysowania czy odkształcenia (co jest zupełnie naturalne w przypadku mebli używanych przez dłuższy czas), szybko można się ich pozbyć poprzez renowację.

Nie można nie wspomnieć o tym, że meble lite drewno to synonim elegancji i niepowtarzalnego stylu. Decydując się na nie, możesz mieć pewność, że nie znajdziesz identycznych w domach swoich bliskich czy znajomych. Jak to możliwe? Każdy egzemplarz jest niepowtarzalny, bo wykorzystywane do produkcji drewno ma różne odcienie i inne ułożenie słojów.

Ważne jest też to, że moda na tego typu produkty nigdy nie przeminie. Naturalne drewno dobrze komponuje się z wieloma innymi materiałami, przykładowo z kamieniem czy szkłem. To surowiec, który świetnie wpisuje się zarówno we wnętrza klasyczne, jak i bardzo nowoczesne.

Meble lite drewno – czy mają też wady?

Nie jest powiedziane, że wyprodukowane z litego drewna meble są pozbawione wad, choć tak naprawdę jest ich niewiele. Niekiedy słyszy się, że to produkty wrażliwe na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak wysoka temperatura czy duża wilgotność powietrza. Jednak nie jest to do końca słuszne przekonanie, ponieważ meble z litego drewna można skutecznie zabezpieczyć przed uszkodzeniami, pamiętając o ich właściwej pielęgnacji. Jest też inna kwestia, czyli cena. Oczywiście wykorzystanie do produkcji naturalnego surowca sprawia, że meble są znacznie droższe w porównaniu np. do tych ze sklejki. Niemniej jednak są one znacznie trwalsze i nie trzeba ich wymieniać po kilku latach ze względu na to, że przestały ładnie się prezentować.

Meble lite drewno – podsumowanie

Kupno mebli z litego drewna to inwestycja, której nie będziesz żałować. Dzięki nim stworzysz przytulne, a jednocześnie stylowe wnętrze. Pielęgnacja tego surowca nie jest bardzo kłopotliwa i na pewno szybko nauczysz się, co jest koniecznością, a czego trzeba unikać. Lite drewno to bardzo dobrej jakości materiał, wykonane z niego meble są unikatowe i ponadczasowe.